Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Nevruzu Coşkuyla Kutladık

   Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, baharın müjdecisi olan Nevruz bayramını, düzenlediği etkinlikle kutladı. Sabancı Kültür Merkezi küçük salonda gerçekleşen programa; İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, müdür yardımcıları, şube müdürleri ile İzmit Gazi Lisesi öğrencileri katıldı. Saygı Duruş ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başlayan program, günün önemine ilişkin İl Müdürü Adnan Zanburkan tarafından yapılan konuşmayla başladı.
   İl Kültür ve Turizm Müdürü Zanburkan, yaptığı konuşmasında, “ Orta Asya’dan Balkanlara kadar değişik Türk Boylarının yaşadığı coğrafyada; Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri, Balkan Türkleri tarafından yılbaşı olarak da yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruzu, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip, sembolleştirildiği, özü itibariyle baharın gelişini coşkuyla karşılayarak kutlandığı ve insanoğlunun bildiği en eski bayramlardandır” diyerek katılan herkesin bayramını kutladı.
   Daha sonra Nevruz konulu kısa bir film gösterisi sergilendi. Program, Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt  ‘Türk Kültüründe Nevruz’ konulu sunumuyla devam etti. Yeşilyurt, yaptığı konuşmasında, Nevruzun Türk halkındaki önemine ve gerçekleşen ritüellerin ne anlama geldiğini slayt eşliğinde davetlilere aktardı. Tiyatro oyuncusu Eylül Çakıroğlu’ nun, ‘Nevruz’ şiirinin okunmasının ardından etkinlik, bolluk ve bereketliliği temsilen yumurta tokuşturma ve örste demir dövme ile son buldu.
  • Nevruz Kutlaması
  • Nevruz Kutlaması
  • Nevruz Kutlaması
  • Nevruz Kutlaması
  • Nevruz Kutlaması
  • Nevruz Kutlaması