Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Müzeler Gününde Konuşulmayan Konuşuldu

     Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 18 Mayıs Müzeler Günü, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kutlama programına İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Taner Aksoy, Müze Müdür vekili Rıdvan Gölcük, PTT Baş Müdür vekili Adnan Yurtbaşı, Marmara Ordulular Dernek Başkanı Mehmet Cun, SAKÜL Başkanı İbrahim Altınoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, şube müdürleri, İzmit Hızır Reis Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri ile çok sayıda davetli katıldı.
     Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Seniha Sami Moralı Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikler Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün önemine ilişkin bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Binlerce yıllık tarihin ve kültürün ev sahibi ilimiz tıpkı Anadolu gibi tarih medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bir dönem Roma, İskenderiye ve Antakya’dan sonra dördüncü büyük kenti olan Kocaeli; Roma Bizans ve Dönemlerine ait pek çok tarihi eser ve kalıntılara sahip olarak zengin tarih ve kültürel mirasını bugüne değin içinde Kocaeli’nde yürütülen birçok projelerle müzelerimiz, tarihi yapılarımızın tamamlanarak gün ışığına çıkarılmaktadır” diyerek, Müzeler Günün kutladı.
     Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’te konuşmasına Karamürsel’deki Amerikan Askeri Hava Üssünün, Sovyetler Birliğini dinlediğini belirterek, “Bu bilgiler doğrultusunda Uzay’a giden ilk kozmonot Yuri Gagarin’i göndereceklerini buradan duydu” diyerek Karamürsel’in o dönemki önemine bir kez daha dikkat çekti. Tarihi olaylara da açıklık getiren Gölcük, 1 Mart vapur faciası sonrası önce kaptan Mehmet Aşçı'nın gemi batmadan önce can yeleğini giyip vapuru terk ettiği iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak 3 gün sonra denize ağ atılarak yapılan ceset arama çalışmalarında kaptan Mehmet Aşçı'nın cesedi ağlara takılarak su yüzüne çıkarılmış, kaptanın gemisini terk etmediği anlaşılmıştı. Gizlice gömüldü. Ailesi hala mezarlarının yerini bilmiyor. Bende İzmitli olarak bu olayın yükünü hala taşıyorum. Çünkü biz bu aileye borcumuzu ödeyemedik, konuşamadık, özrümüzü dileyemedik” dedi.
    Gölcük konuşmasının devamında, ‘Öte yandan 6 Kasım 1920 yılında bugün müze olarak hizmet verilen Kasr-ı Hümayun önünde bir gazeteci katledilmişti. Mahkemeye gidiyordu. Bunlar hiç konuşulmadı. Bunu tartışamadık. O yüzden bu yıl Müzelerde konuşulmayanı konuşma teması işleniyor. Bu noktadan yola çıkarak insanlarımızın bu konuları artık koşması mümkün olacak. Bunlarla ilgili ileride sergiler mümkün olacak” dedi. Ve meslektaşlarının gününü kutladı. Program Hızır Reis Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan şiir, koro, tiyatro gösterileriyle devam etti. Programın sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan ve protokol tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Etkinlik öğrenciler tarafından hazırlanan serginin gezilmesi ve sonrasında yapılan ikram ile sona erdi.
  • Müzeler Haftası
  • Müzeler Haftası
  • Müzeler Haftası
  • Müzeler Haftası
  • Müzeler Haftası
  • Müzeler Haftası