Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kış Turizmi

  

KARTEPE’DE KIŞ (BEYAZ BİR DÜŞ: KARTEPE)

Ucu bucağı olmayan bir beyazlığın içinde kaybolup, bulutların üzerine çıkmaya, kısacası bembeyaz bir düşü gerçekten yaşamaya ne dersiniz? O halde buyurun Kartepe’ye… İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü’ne bakan dağın zirvesinde, bembeyaz örtüsüyle sizi bir kayak tutkunu yapacak kadar etkileyici güzelliğin sahibi, Kartepe.
Yeşilin bin bir tonunu barındıran Maşukiye’den başlayan, 17 kilometre uzunluğundaki orman yolunu takip ederek yaptığınız yolculuk sizi bir masala taşıyor adeta. Kıvrımlı bir orman yolu içinde tabelaların her an geyik çıkabileceğini hatırlatması da bunun bir işareti. Bariyerlerle çevrili, ışıklandırılmış ve genişletilmiş asfalt yoldan geçerek, sonunda doğanın o muhteşem güzelliği içinde kaybolmaya geliyor sıra.
Aralık ayı sonunda kayak sezonunu açan Kartepe, İstanbul’a yaklaşık bir saatlik yakınlığıyla da kayağa gönül verenlere en yakın adres konumunda. Dört mevsim hizmet veren The Green Park Resort Kartepe, yaz aylarında kongre ve seminer merkezi konumundayken, kış mevsiminde şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve kayak tutkunları için birebir. Asırlık ağaçlarla bezenmiş bu doğa harikasında kulağınıza gelen su sesleriyle etrafınızdaki şelale ve dereleri keşfedebilirken, bir anda kendinizi beyazın ya da yeşilin içine saklanmış yollarda bulabiliyorsunuz.
Kartepe, dört mekanik kayak tesisi, 42 kilometrelik pist alanı ve 14 pistiyle, kayağın yeni cazibe merkezi olacağını müjdeliyor. Kayağa yeni başlayanları kolay pistler beklerken; usta kayakçılar, dik tepelerde yüksek dozda adrenalin salgılayacaklar. Özel ‘baby lift’ alanı da çocuklara ve çocuk kalmak isteyenlere ayrılmış.
Yarım pansiyon hizmet verecek tesislerde, eğlenmeniz ve dinlenmeniz için her şey düşünülmüş. Pistlerin en alt noktasında bulunan Kadıkonağı Restoran’da kayak sonrası dinlenebileceğiniz gibi; bir kadeh sıcak şarap eşliğinde, muhteşem et ve sucuk mangallarının tadına varabilir, yayılan müziğe kendinizi bırakabilirsiniz. Telesiyeje binip havadan Kartepe’nin güzelliğini izleyerek varacağınız Geyikalanı Tepesi’ndeki restoranda da şöminede çatırdayan odunların sesleriyle yemeklerinizi yiyebilirsiniz.
Bu güzellikten kendinizi bütün bir gün mahrum etmek istemiyorsanız, otelin sunduğu imkânlar sizi bekliyor. Spor salonu, saunası, buhar banyosu, hamamı ve kapalı yüzme havuzu, The Green Park Resort Kartepe’nin müşterilerine sunulan seçkin aktivitelerden sadece birkaçı. Damak tadınız için size karşı koyamayacağınız menüler sunan otantik restoranların kapısından girmelisiniz. İtalyan Restoran’da Akdeniz mutfağı ile seçkin balıkların lezzetini keşfedebilirsiniz. Et çeşitlerinden ve geleneksel yemeklerden hoşlanıyorsanız, yeriniz Osmanlı Restoranı demektir.
Üçbine yakın bitki çeşidi ile geyik, ayı, çakal ve tavşan gibi hayvanların aurası olan Kartepe, tenis kortu, voleybol sahaları ve FIFA standartlarına göre yapılmış iki çim sahasıyla da spor turizminin merkezlerinden biri olmaya aday.
İster yazın ortasında şehrin sıcağından kaçmak için, isterseniz kışın kapalı alanlara sığınma yerine doğaya kendinizi atmak ve kayak yapmak için gidin. Mutlu olmak için Kartepe, umduğunuzdan fazlasını bulacaksınız.

NASIL GİDİLİR?
İstanbul’dan çıkıyorsanız, TEM’den İzmit istikametine devam edin. 95 km. gittikten sonra İzmit Doğu Çıkışı tabelasından sapın. Gişelerden itibaren yol boyunca Kartepe levhaları sizi yönlendirecektir. Maşukiye’yle, gişelerden yaklaşık olarak 10 km. sonra karşılaşacaksınız. Maşukiye’den sonra 17 km.’lik yol sizi 1700 metredeki Kartepe’ye taşıyacak.