Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

PROF. DR. HALUK DURSUN MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, elim bir kaza sonucu geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun için anma programı gerçekleştirdi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, geçtiğimiz yıl Malazgirt Zaferinin yıldönümü için gittiği Bitlis’ten dönerken Van’da meydana gelen elim bir kaza sonrası hayatını kaybetmesinin ardından vefatının birinci yılında Yukarı Hereke’de bulunan mezarı başında rahmetle anıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, müdür yardımcısı Ayhan Zeren, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, müdür yardımcısı Zuhal İdin Uykal ve personelin hazır bulunduğu anma töreninde Kur’an-ı Kerim okundu. Anma töreninin ardından İl Müdürü Taşdelen yaptığı açıklamada, “Kocaelimizin müstesna şahsiyetlerinden olan Değerli Kültür İnsanı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Hocamızı ölümünün birinci yıl dönümünde rahmet ve minnetle andık. Onu kaybetmek hem kentimiz hem de ülkemiz için büyük kayıptır. Ruhu şad olsun. Mekânı cennet” dedi.

PROF. DR. AHMET HALUK DURSUN KİMDİR?

Ahmet Haluk Dursun, 1957 yılında Hereke'de doğdu. Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirerek akademik hayata Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde asistan olarak başladı. Marmara Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Anabilim dalında tamamladı. “Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi” sahasında tarih doçenti A.Halûk Dursun Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim dalında profesörlük unvanını aldı. Akademik çalışmaları yanında kamusal alanda da önemli faaliyetleri bulunan Dursun, İBB Kültür AŞ. Genel Müdür Danışmanı olarak Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı. İçişleri Bakanlığınca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Dursun, 2005-2006 VE 2011 tarihlerinde aynı kurumda Başkan Vekilliği görevini yaptı. 2007 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili olarak görev yaptı. 2006-2012 yılları arasında Ayasofya Müzesi Başkanlığını yürüten Dursun, 2009- 2011 yıllarında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevini de üstlendi. 2012 Temmuz ayı itibarıyla getirildiği Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevini 2014 ortalarına kadar sürdürdü. A.Halûk Dursun, Ayasofya ve Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki görevlerinde de birçok etkinlik ve düzenlemeye imza atmış, tarihi yapıların kültürel ve tarihsel dokusunu ön plana çıkaran çalışmalara ağırlık vermiştir.2012-2014 yılları arasında İstanbul Topkapı Sarayını Sevenler Derneği Başkanlığı görevine seçilmiştir. A. Haluk Dursun, 2014 Temmuz ayında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanmış, 2016 yılı Nisan ayında emekliliğini isteyerek görevinden ayrılmıştır. 26.05.2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla T.C. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliğine atanmıştır. Aynı zamanda Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürüttü.

Ahmet Haluk Dursun

Ahmet Haluk Dursun