Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı

    Bu yıl 41’ncisi kutlanan Turizm Haftası kapsamında İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Darıca’da güzel bir etkinliğe imza attı. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın konuğu olan heyet daha sonra sahili gezdi ve Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti.
    Kocaeli Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan 41’nci Turizm haftası Darıca’da düzenlenen renkli etkinlikle devam etti. Başiskele, Kartepe ve 3’üncü ilçe olarak bu yıl Darıca’da gerçekleşen program, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Kahvaltılı programla başlayan etkinliğe; Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Şube Müdürü Hülya Özer, Darıca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Candemir, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve çok sayıda, gazeteci ile personel katıldı.
   Program Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’un selamlama konuşmasıyla başladı. Ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan söz alarak özetle şunları kaydetti: “Darıca’da hayat var. Darıca’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Orhan Bey döneminde yapılan savaştan sonra Osmanlıların eline geçmiş ve o günden bu yana Türk yurdu olarak kalmıştır. Darıca doğal güzellikleriyle son zamanlarda başkanımızın yapmış olduğu sahil düzenlemelerinden, eski kültür miraslarının restorasyonlarına kadar Darıca artık turizm için cazibe merkezi haline gelmiştir. Bugün dizi ve film çekimleri için Darıca’ya geliyorlar. Bazı yapımcılar Darıca’da film çekmek için bizden izin alıyorlar. Denizi ve havasıyla, insanların gelip egzoz gürültüsünden, beton kirliliğinden kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir cennet. Darıca aynı zamanda İstanbul’a yakın bir mesafede bulunuyor. İnsanlar yarım saatlik yolda gelip akciğerlerini temiz hava ile doldurabilirler. Darıca’nın turizm cenneti olacağına yürekten inanıyoruz. Otel sayıları artmakta, yatırımcılar buraya gelmeye başladı. Çalışmalarından dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
   Ev sahibi Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise konuşmasında; “Sizleri Darıca’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Darıca, İstanbul’a çok yakın bir bölge. Burası çok hızlı bir göç alan şehir olmasının yanında çok huzurlu bir şehirdir. 140 civarında emniyet mensuplar ile Darıca’nın güvenliği sağlanıyor. 2004’tan bu güne Darıca ciddi anlamda gelişti. Bu tek başına yapılacak bir iş değil, çalışma arkadaşlarıma bu konuda teşekkür ederim. Kocaeli dendiğinde, büyük sanayinin olduğu, kirliliğin olduğu gibi bir algı vardır ama aslında tabiat güzelliğiyle, deniziyle kısacası her yönüyle Kocaeli muhteşem bir yerdir. Bu güzellikleri öne çıkartmak için bizim de katkı sunmamız lazım. Kocaeli sadece sanayi bölgesi olmaktan çıktı. Turizm anlamında da tabiat güzelliklerinin, tarihi yapılarının ortaya çıkması ile çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından İl Müdürü Adnan Zamburkan, Başkan Karabacak’a teşekkür ederek çiçek ve hediye takdim etti.
   Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, kahvaltının ardından içinde yerel basının da bulunduğu 20 kişilik heyete sahili gezdirerek yeni projelerinden bahsetti. Yapılan sahil turunun sonrasında program Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nın gezilmesiyle devam etti. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz ve Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın’ın rehberlik yaptığı gezide, toplam 287 tür hayvan tanıtıldı. Yapılan gezinin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Genel Müdür Yücel Yılmaz’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. 
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı
  • Turizm Haftası Darıca'da Kutlandı