Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tarihi Müze Ziyareti

    Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, bir ilke imza atarak İstanbul Yunanistan Başkonsolosu Galos Sekeris ile Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ağırladı. Hıristiyan olduğu için babası tarafından kafası kılıçla kesilerek öldürülen 17 yaşındaki Azize Santa Barbara, ölümünün 1782'inci yıl dönümünde Şehitler korusunda bulunan Santa Barbara Kulesinde düzenlenen törenle anıldı. İlimize gelen İstanbul Yunanistan Başkonsolosu Galos Sekeris ile Fener Rum Patriği Bartholomeos tören öncesi Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret ederek bir ilke imza attı.
    İl Kültür Müdürü Adnan Zanburkan ve Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından karşılanan konuklar daha sonra müzeyi birlikte dolaşarak bilgiler aldı. Tarihte ilk defa Kocaeli Arkeoloji Müzesini ziyaret eden konuklar özellikle Çukurbağ bölgesinden çıkan Roma dönemi eserler, Karamürsel Amerikan Askeri üssünden gelen amforalar hakkında ayrıntılı bilgiler aldı. İkili mezarlık sterler hakkında da bilgi edinen Bartholomeos, ölümün her din ve inançta aynı duyguları taşıdığını söyledi.
    Başkonsolos Sekeris ile Patrik Bartholomeos müzenin oldukça zengin ve donanımlı olduğunu belirterek gösterilen nezaketten dolayı memnun olduklarını aktardı. Ayrıca aslen Gökçeada doğumlu olan Bartholomeos, Çanakkale’de üniversiteyi okuyan Rıdvan Gölcük’e de hemşeriyiz ifadesini kullandı ve kendisini şık bir teşbih hediye etti. Gölcük’te konuklarına Kocaeli’nin tarihiyle ilgili bilgilerin yer aldığı müze kitaplarından hediye etti. Misafirler daha sonra ayinin yapılacağı Santa Barbara’ya hareket etti.
  • Tarihi Müze Ziyareti
  • Tarihi Müze Ziyareti
  • Tarihi Müze Ziyareti